Wielkopolski biznes: kierunek Azja 2020. Kambodża – rynek z potencjałem.

Data
11.12.2020
Zapisuję się
Wielkopolski biznes: kierunek Azja 2020. Kambodża – rynek z potencjałem.

Państwa członkowskie ASEAN, choć może wydają się mniej atrakcyjne w porównaniu z Chinami, Japonią czy Koreą Południową, mają i w przyszłości będą mieć wiele do zaoferowania. Stąd projekt pt. „Wielkopolski biznes: kierunek Azja 2020” zainicjowany na początku roku przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego we współpracy z Polską Izbą Gospodarczą Importerów, Eksporterów i Kooperacji oraz Wielkopolskim Funduszem Rozwoju. W związku z pandemią COVID-19 szeroko zakrojone plany musiały zostać ograniczone do rozpoznania jedynie jednego kraju – Kambodży.

11 grudnia zorganizowana zostanie konferencja online prezentująca potencjał tego kraju, na którą serdecznie zapraszamy. To kierunek, który zdecydowanie warto uwzględnić w planach ekspansyjnych.

W kontekście amerykańsko-chińskiej wojny handlowej oraz rosnących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w Chinach, Kambodża zyskuje w oczach inwestorów jako nowa, intratna lokalizacja biznesu. Dynamicznie się rozwija i to nie tylko jej stolica – Phnom Penh. W ciągu ostatnich dwóch lat senne turystyczne miasteczko Sihanoukville nad Zatoką Tajlandzką zmieniło się w wielki plac budowy za sprawą głębokowodnego portu szczególnie ważnego dla lansowanej przez Pekin Inicjatywy Pasa i Szlaku, czyli rozbudowanego połączenia logistycznego między Chinami a krajami świata.

Wśród produktów o dużym potencjale eksportowym są materiały budowlane, wysokiej jakości maszyny, sprzęt wykorzystywany w przetwórstwie żywności oraz towary luksusowe. Mimo problemów z COVID-19 w dłuższej perspektywie Kambodża jako młody rynek, na którym wiele sektorów jest jeszcze nierozwiniętych, stwarza szanse dla przedsiębiorców szczególnie w branży turystycznej i tzw. okołoturystycznej, dotyczącej m.in. usług, budowy hoteli i ich wyposażenia, dostaw żywności do restauracji hotelowych, etc.

Zgodnie z danymi przedstawianymi przez Bank Światowy gospodarka Kambodży w ostatnich dwóch dekadach rosła w tempie średnio 7,7% PKB rocznie, co plasuje ją na 6. pozycji wśród najszybciej rozwijających się gospodarek świata. Pierwsi polscy przedsiębiorcy działają już z sukcesem na khmerskim rynku i to nie tylko w branży turystycznej, która w związku z pandemią przeżywa teraz cięższe czasy, ale też gastronomicznej, meblowej czy budowlanej – tu z kolei nie widać spowolnienia, projekty mieszkaniowe w Phnom Penh idą pełną parą. Swoimi doświadczeniami i radami podzielą się podczas konferencji.

Wśród ekspertów znajdą się też przedstawiciele rządu i biznesowych organizacji m.in.:
Pan Bora Samheng – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Handlu Królestwa Kambodży, Pan Tassilo Brinzer – Prezes EuroCham Cambodia i Pan Denis Sainte-Marie – Dyrektor Zarządzający EuroCham Cambodia, instytucji powstałej w celu promowania interesów europejskich firm działających w Kambodży i ułatwiającej wejście na tamtejszy rynek.

Zachęcamy do udziału. Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres: wydarzenie@wfr.org.pl.
Link do transmisji dotrze najpóźniej dzień przed konferencją.