Meksyk, Monterrey i Panama z perspektywy 6-dniowej wizyty gospodarczej WFR
Meksyk, Monterrey i Panama z perspektywy 6-dniowej wizyty gospodarczej WFR
W dniach 10 – 15 września 2018 r. w Meksyku i Panamie przedstawiciele WFR zaprezentowali 14 wielkopolskich firm sektora MŚP w branżach: rolno-spożywczej (produkty mleczne, liofilizowane owoce, warzywa i wędliny, ubojnia drobiu, napoje energetyczne), kosmetycznej (produkty bio i wegańskie oraz kolagenowe), dekoratorskiej (ogrody wertykalne), tekstylnej (odzież dziecięca), budowlanej (drogi, autostrady, drzwi i okna), lotniczej, medycznej i energii odnawialnych (uzdatnianie wody, recycling).
Podczas dwudniowej wizyty w stolicy rozmawiano o perspektywach eksportu towarów i usług z Wielkopolski na spotkaniach z ProMexico (Meksykańską Agencją Promocji Inwestycji i Handlu Zagranicznego), AMEXCID (Meksykańską Agencją ds. Rozwoju Współpracy Gospodarczej podlegającej pod Ministerstwo Spraw Zagranicznych), COMCE (Meksykańską Izbą ds. Promocji Handlu Zagranicznego, Inwestycji i Technologii), przedstawicielami Ambasady RP w Meksyku, SEDECO CDMX – Działem Międzynarodowym Miasta Meksyk, Federalnym Urzędem ds. Rozwoju Specjalnych Stref Ekonomicznych, Podsekretarzem Generalnym Stanu Nuevo Leon, firmą doradczą BMT Global Consulting (jednym z konsultantów jest Dominika Bryndal, która przygotowuje sektorowe ekspertyzy), polskimi przedsiębiorcami polskiego biznesu w Meksyku z sektorów: technologicznego, medycznego, spożywczego i kosmetycznego, Dyrektorem ds. Relacji z Inwestorami Proyecto Mexico nadzorującym platformę przetargową, przedstawicielami banku Santander Mexico (m.in. Dyrektorem Generalnym ds. Handlu Międzynarodowego i Rolnictwa), PwC (jednym z pracowników jest Marta Milewska, transfer pricing partner) oraz kancelarią prawną Rivadanerya, Trevino & de Campo s.c. Oferty złożono również w Zagranicznym Biurze Handlowym w Meksyku u Pani Kierownik Patrycji Staszewskiej, która kontynuuje nasze działania.
W Monterrey, stolicy regionu Nuevo Leon omówiono bieżące potrzeby tego stanu graniczącego z USA, będącego gospodarczym odpowiednikiem Wielkopolski, z Dyrektorem ds. Inwestycji Zagranicznych i Dyrektorem Regionalnym Biura Comce Noreste w Ministerstwie ds. Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej Stanu Nuevo Leon, którzy zainteresowali się w szczególności ofertami związanymi z uzdatnianiem wody oraz z sektora budowlanego, ogrodniczego i tekstylnego oraz zaproponowali podpisanie porozumienia pomiędzy WFR a Comce Noreste i współorganizację kolejnych wydarzeń gospodarczych w Polsce i Meksyku. Na spotkaniu w Palacio Municipal Nuevo Leon z Ministrem ds. ekonomii i pracy, Wiceministrem ds. inwestycji i przemysłu oraz koordynaorem ds. stosunków międzynarodowych omówiono podobieństwa i różnice pomiędzy obydwoma regionami, wspólne cele oraz możliwości inwestycyjne dla wielkopolskich przedsiębiorców. Podczas spotkania w Grupo Alfa z jej prezesem i kierownikiem finansowym NEMAK przedstawiono możliwości tej największej na świecie firmy produkującej aluminiowe części do samochodów, posiadającej również fabrykę w Polsce, cenionej za wysokie kwalifikacje personelu inżynieryjnego zapraszanego do innych państw celem szkolenia kolejnych pracowników w nowo otwieranych fabrykach Alfa na wszystkich kontynentach. Grupo Alfa zrzesza również firmy z sektora spożywczego i wyraziła zainteresowanie produktami mlecznymi z Wielkopolski.
Natomiast w czasie dwudniowej wizyty w Panamie w organizacji której pomagała nam ambasada RP w Panamie przy dużym zaangażowaniu chargé d’affaires Pani Doroty Kobierowskiej, zaprezentowano oferty z Wielkopolski w Izbie Handlowo-Przemysłowo-Rolniczej (Camara de Comercio, Industrias y Agricultura de Panama), Ministerstwie Gospodarki Panamy i Urzędzie Miasta Panamy, a także polskim przedsiębiorcom działającym w Meksyku m.in. dystrybutorowi asfaltu i materiałów budowlanych oraz planującemu otworzyć izbę polsko-panamską w Panamie. Przedstawiciele panamskich instytucji przybliżyli zasady współpracy z partnerami lokalnymi, możliwości promocyjne polskich towarów i usług, informacje o najbliższych inwestycjach takich jak budowa nowego lotniska w Panamie, potrzeby związane z recyclingiem, z sektorem energetycznym, gazowym, budowlanym i tekstylnym.
Wszystkie przetargi w Panamie odbywają się za pośrednictwem hiszpańskojęzycznej strony https://www.panamacompra.gob.pa/Inicio/#!/ Z kolei w Meksyku istnieje specjalna platforma w języku angielskim https://www.proyectomexico.gob.mx, którą szczegółowo omówimy w naszym informatorze dla inwestora z wielkopolski po Meksyku.
Wkrótce na http://www.wfr.org.pl/ekspansja-zagraniczna ukaże się zakładka PRZETARGI w której będziemy zamieszczać informacje o funkcjonujących na analizowanych przez nas rynkach platformach przetargowych. Teraz natomiast zapraszamy do zapoznania się z prezentacjami nt.: specjalnych stref ekonomicznych w Meksyku, PWC – Mexico Nation Project 2018, ProMexico – Why Mexico?, Doing business 2018 – DB Mex, Business Nuevo Leon – Business in Nuevo Leon, International Desk Santader Mexico, RTDC Legal – prawo w Meksyku, Przewodnikiem PAIH po rynku Meksyku 2018, publikacjami PAIH o sektorze kosmetycznym, rolno-spożywczym oraz wymogach i regulacjach Krajowej Izby Zdrowia, Bezpieczeństwa i Jakości z 2018 r., filmem promocyjnym o Izbie Handlowo-Przemysłowo-Rolniczej w Panamie, a także materiałami dotyczącym najbliższej edycji targów.
Załączniki:
MEKSYK
Specjalne strefy ekonomiczne – ZEE_NuevoModelo.key
Prezentacja PWC – Mexico Nation Project 2018
Prezentacja Pro Mexico – Why Mexico?
Business Nuevo Leon – Business in Nuevo Leon
International Desk Santander Mexico
RTDC Legal – prawo w Meksyku
Przewodnik po rynku Meksyku 2018 – PAIH
PANAMA
PANAMA promo comercial – prezentacja Izby Handlowo-Przemysłowo-Rolniczej
Expocomer – ulotka informacyjna o targach 27-30 marca 2019 r.
Expocomer – informacja o branżach targowych
EXpocomer 2019 – plan hal targowych
film promocyjny o targach
https://www.youtube.com/watch?v=nP4H54ygJZO