Zapraszamy na wizytę gospodarczą do Gruzji
Wielkopolski Fundusz Rozwoju zaprasza do udziału w wizycie gospodarczej do Gruzji, która odbędzie się w dniach 14-20.06.2018 r. Termin jest nieprzypadkowy ze względu na otrzymywane sygnały z EU-Georgia Business Council na temat możliwości inwestycyjnych w sektorze rolniczym i umówione w dniu 15 czerwca spotkanie w Enterprise Georgia – instytucji podległej Ministerstwu Gospodarki, wspierającej bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Gruzji. Pozostałe wydarzenia będą miały charakter powiązany.
W ramach misji zorganizowane zostaną poza tym pozostałe spotkania B2B, wizyty w instytucjach i agencjach rządowych. Współorganizatorem wizyty jest Polsko-Gruzińska Izba Przemysłowo-Handlowa.
W Tbilisi planujemy m.in. spotkania z przedstawicielami Municipality Development Fund of Georgia, Partnership Fund zapewniającym finansowanie dla zagranicznych inwestycji, Tbilisi Free Zone, Agricultural Projects Management Agency i State Procurement Agency. Uwzględniamy też możliwość pojechania do Kutaisi, gdzie moglibyśmy umówić spotkanie w Agencji Inwestycyjnej, odwiedzilibyśmy też Kutaisi Free Industrial Zone. Istnieje ponadto możliwość spotkania w mieście Anaklia z reprezentantami Adjara Chamber of Industry and Commerce, gdzie zaprezentowane zostałyby projekty w Zachodniej Gruzji.
Ostateczny program uzgodniony zostanie z przedstawicielami władz gruzińskich w celu wykorzystania potencjału i obszaru zainteresowania wielkopolskich przedsiębiorców.
Gruzja, będąc członkiem Światowej Organizacji Handlu (WTO) nie stosuje istotnych ograniczeń w zakresie handlu zagranicznego. Co więcej, jej system regulacji prawnych w tym zakresie oceniany jest jako jeden z najbardziej liberalnych na świecie. Polski eksport do Gruzji obejmuje m.in. następujące grupy towarowe: kosmetyki, leki, maszyny i urządzenia, żywność przetworzoną oraz mięso, a także pojazdy. Z kolei import z Gruzji: artykuły rolno-spożywcze, takie jak orzechy oraz owoce suszone, wina, wodę mineralną, soki, a także rury oraz wyroby szklane*.
Poniżej wyszczególniono branże z potencjałem oraz nisze rynkowe, w ramach których wielkopolscy przedsiębiorcy mogą upatrywać dla siebie szans na inwestycje na rynku gruzińskim:
Branże spożywcza oraz rolnictwo – duży potencjał importu cytrusów z tego kierunku przez Turcję drogą lądową oraz przez Morze Czarne z portu w Batumi lub Poti,
Budownictwo – wiele rozpoczętych inwestycji w branży hotelarskiej, około turystycznej,
a także mieszkaniowej. Infrastruktura drogowa – niezbędna jest przebudowa połączeń między miastami, a także poprawa dróg oraz ulic w miastach;
Gospodarka komunalna – odpady i przetwórstwo śmieci, oczyszczalnie ścieków, oświetlenie ulic oraz budynków użyteczności publiczne, tabor komunikacji miejskiej;
Energetyka – odnawialne źródła energii. Warto podkreślić, że 80% energii w Gruzji jest produkowanych w ramach OZE. Zapotrzebowanie na energię będzie systematycznie rosnąć, ponadto istnieje duży potencjał sprzedaży do krajów sąsiednich, zwłaszcza do Armenii i Azerbejdżanu, które posiadają deficyt energii. Gruzja posiada duży potencjał w zakresie rozwoju hydroelektrowni.
Więcej informacji gospodarczych dotyczących tego rynku znajdą Państwo w przygotowanym przez nas opracowaniu Gruzja. Desk research.
Serdecznie zapraszamy do udziału w wizycie gospodarczej przedsiębiorców z sektora MŚP z Wielkopolski, którzy zainteresowani są ekspansją na rynku gruzińskim. Uprzejmie prosimy o zgłoszenia w terminie do 18 maja br.
WFR w ramach misji poza programem merytorycznym zadba o opracowanie strony logistycznej tj. zorganizuje przeloty, transfery na miejscu, dokona rezerwacji hoteli. Szacowany koszt zostanie podany po określeniu liczby uczestników, gdyż od ilości osób uzależnione będą wynegocjowane stawki m.in. w hotelach.
Kontakt:
Lidia Piechocka: lidia.piechocka@wfr.org.pl, 61 671 71 98
Monika Gałganek-Napierała: monika.napierala@wfr.org.pl, 61 671 71 86
* „Gruzja. Informacja o stosunkach gospodarczych z Polską”, Departament Współpracy Międzynarodowej, Ministerstwo Rozwoju, sierpień 2017 r.
fot. enterprisegeorgia.gov.ge